Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa, Polska
Kategoria

Data

cze 15 2021 - cze 16 2021

Czas

19:00 - 21:00

Koszt

30/25 zł

KONCERT Stara Tradycja

Bilet na koncert łącznie z biletem na klub festiwalowy do kupienia tu: STARA TRADYCJA

Obowiązkowo: OŚWIADCZENIA COVID

Koncert Laureatów Konkursu Stara Tradycja.
Stara Tradycja to konkurs, którego celem jest promowanie młodych muzyków, kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski (współczesnych lub historycznych) oraz poszukiwanie nowych form obecności tej muzyki we współczesnej kulturze.
W tym roku otrzymaliśmy aż 37 zgłoszeń, z których znaczna większość prezentowała wysoki poziom. Jury w składzie: Ewa Grochowska, Stanisława Galica- Górkiewicz, Andrzej Bieńkowski, Piotr Kędziorek oraz Janusz Prusinowski wyłoniło 12 laureatów, którzy wystąpią w koncercie 15 czerwca oraz przyznało 5 wyróżnień.

Laureaci Konkursu Stara Tradycja 2021 to:

Zespoły śpiewacze:
Magurzanki – grupa śpiewacza
Młode „Pelaśki”
Ludar
Małe Kraśniczanki – zespół śpiewaczy

Kapele:
Kapela ludowa zespołu Małolipnicanie
Kapela Trampolka
Wesołe Mazurki z Pragi
Kapela Hasso-Agopsowicz/Grabowska
Wiola Jakubiec
Kapela Wawrzkiewiczów
Kapela Dudziarska Kuźni Tradycji
Kapela Skoblicka z Suchej Beskidzkiej

Wyróżnienia otrzymują:
Anna Łagosz-Kubica
Joanna Master
Edmund Kuryluk
Zuzanna Kozłowska i Maria Klich
Kapela Opatkowice z Zakliczyna

Zespoły śpiewacze:

Małe Kraśniczanki
Grupa śpiewacza działa w ramach międzypokoleniowego zespołu “Kraśniczanki” z Kraśnicy, pod patrona-tem Miejskiego Domu Kultury w Opocznie. Jej instruktorką muzyczną jest Kamilla Biniek-Kaczorowska. Małe Kraśniczanki występują zarówno z akompaniamentem, jak i a capella. Oprócz repertuaru świeckiego zespół posiada także bogaty repertuar religijny. Prezentuje folklor w formie rekonstruowanej w oparciu o przekaz bezpośredni, zapis nutowy i nagrania archiwalne.
Małe Kraśniczanki brały udział w wielu festiwalach i konkursach, podczas których były nagradzane, m.in. „Opoczno Stolicą Oberka”, „Staropolskie Kolędowanie” (II miejsce 2018), Międzykulturowy Festiwal Folklo-rystyczny „Zagłębie i Sąsiedzi” (II miejsce 2019), “Nasze Muzyczne Źródełko”.
Skład:
Magdalena Stańczyk, Monika Adamkowska, Anna Koprek, Faustyna Borowiecka, Wiktoria Kałuża, Julia Kaś-kiewicz, Klaudia Stuleblak, Dominika Pawlik

Młode „Pelaśki”
To grupa młodych dziewczyn z Leopoldowa. W duszy grają im nie tylko współczesne hity, ale także tradycje pieśni i melodie z okolic Ryk. Są uczennicami utytułowanego Zespołu Śpiewaczego Pelagia, z którym śpiewa-ją i występują na scenie. W 2020 wspólnie wyśpiewały II miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpie-waków Ludowych w Kazimierzu oraz Wyróżnienie na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędni-czych w Lublinie. Zespół działa pod auspicjami Fundacji “Z przytupem”.
Skład:
Paulina Bartoszewska, Magdalena Filipek, Eliza Łukasiak, Amelia Kępka, Magda Piwońska, Weronika Staniak

Magurzanki
To grupa pieśniarek z Łodygowic, która działa już od prawie 20 lat. Zrzesza dziewczyny w różnym wieku. Od 2013 roku grupę prowadzi Brygida Sordyl – pieśniarka, etnomuzykolog, pedagog. Magurzanki śpiewają tra-dycyjne pieśni Beskidu Żywieckiego, ich repertuar obejmuje pieśni polanowe, holne, obyczajowe, kolędo-we, wielkopostne, zaduszne, pogrzebowe, zalotne, miłosne, ballady i przyśpiewki.
Skład:
Sabina Słowiak, Aleksandra Dobija, Magdalena Jakubiec, Łucja Jakubiec, Zuzanna Szczepańska, Agnieszka Sikora, Agnieszka Olchowy, Marta Chrobak, Agata Jakóbiec, Zuzanna Wandzel.

Ludar
Członków zespołu Ludar łączy miejsce zamieszkania i chęć poznawania świata, siebie oraz siebie w relacji z innymi podczas wspólnego śpiewania. Fascynuje ich wielogłos bałkański, ale także historie opowiadane w pieśniach bardziej rodzimych. Uważają, że polskość, bałkańskość i wielogłos spotykają się na Dolnym Śląsku w historiach mieszkańców tego wielokulturowego regionu.
Skład:
Piotr Dziwura, Patryk Dziubek, Maciej Żyśko

Kapele:

Kapela ludowa zespołu Małolipnicanie
Kapela działa od 2012 roku w Lipnicy Małej na Orawie przy dziecięcym zespole regionalnym o tej samej nazwie. Prowadzi ją pochodzący z Jabłonki skrzypek Paweł Czaja, zdobywca wielu nagród, m.in. I miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. W repertuarze kapeli znajdują się tradycyjne melo-die orawskie: marsze, polki czy walczyki.
W ostatnim czasie Małolipnicanie zajmują się także odtwarzaniem nieznanych melodii na podstawie ar-chiwalnych nagrań wydanych w 2019 roku przez Instytut Sztuki PAN na płycie pt. “Drzewne nuty orawskie”. Odwołują się do charakteru gry słynnej kapeli Kobroniów z Lipnicy Małej. Muzyka, którą wykonują, jest ważna dla tożsamości członków kapeli i tożsamości regionu, z którego pochodzą.
Skład:
Paweł Czaja (skrzypce sekund), Artur Olesiński (skrzypce prym), Jakub Olesiński (basy), Martyna Olesińska (skrzypce sekund), Natalia Gwiżdż (śpiew), Oliwia Stechura (śpiew), Natalia Szatanik (śpiew)

Kapela Trampolka
Choć kapela Trampolka gra muzykę ziemi rzeszowskiej, to na co dzień działa w Warszawie. Jej członkowie pochodzą z Rzeszowszczyzny lub mają tam swoje rodzinne korzenie. Dostrzegają wyjątkowość rzeszowskiej muzyki ludowej na tle całego kraju.
Kapela stale rozwija swój repertuar, zapoznając się z archiwalnymi nagraniami najwybitniejszych rzeszow-skich kapel. W ubiegłym roku zajęła III miejsce na Spotkaniach Cymbalistów w Rzeszowie.
Skład:
Hanna Manista (skrzypce), Weronika Bieńkowska (skrzypce), Konrad Grzyb (klarnet), Piotr Suchorab (klar-net), Adam Basara (cymbały rzeszowskie), Rafał Pytko (kontrabas)

Wesołe Mazurki z Pragi
Zespół dziecięcy Wesołe Mazurki z Pragi działa od 4 lat przy DK Praga Północ. Założyła go i prowadzi Paula Kinaszewska – skrzypaczka, liderka Wowakin Trio, aktorka i nauczycielka. Reszta członków zespołu to dzieci w wieku 6-13 lat. Grają repertuar z Mazowsza (w tym z Radomszczyzny od Marii Siwiec i Tadeusza Jedynaka oraz Jana Kmity), a także z Lubelszczyzny i Podlasia. Ciągle uczą się nowych melodii, np. uczestnicząc w warsztatach.
W 2020 roku Wesołe Mazurki z Pragi wraz z Justyną Piernik i Wowakin Trio nagrały płytę z pastorałkami i kolędami życzącymi pt. „W malowanych sankach”, która znalazła się w wybranej 13 płyt zakwalifikowanych do Folkowego Fonogramu Roku 2020. Zespół gra do tańca na koncertach i zabawach dziecięcych.
Skład:
Karolina Pryc (skrzypce), Zosia Grochowska (skrzypce, śpiew), Wojtek Tretter (baraban, śpiew), Tosia Zagór-ska (skrzypce, śpiew), Tosia Bela (flet boczny, śpiew), Marysia Niwińska (skrzypce, śpiew), Paula Kinaszewska (skrzypce sekund)

Kapela Hasso-Agopsowicz/Grabowska
Kolektyw skrzypków młodego pokolenia, którzy razem zajmują się kultywowaniem muzycznej tradycji Polski Centralnej. Dzięki spotkaniom z muzyką mistrzów takich jak bracia Jan i Piotr Gaca, Czesław Kocemba, Ta-deusz Kubiak i Jan Makowski, członkowie zespołu łączą charaktery gry z różnych regionów. Oprócz grania do tańca, kapela organizuje przeróżne potańcówki, warsztaty muzyczno-taneczne, festiwale, a także gra na weselach.
Skład:
Antek Hasso-Agopsowicz, (skrzypce, bęben, śpiew), Róża Martyna Grabowska (skrzypce, bęben, śpiew)

Wiola Jakubiec
Jest skrzypaczką, śpiewaczką i muzykologiem. Pochodzi z Żywca, lokalnymi tradycjami jest zafascynowana od dziecka. Grać i śpiewać uczyła się od różnych muzyków w Beskidzie Żywieckim, działając w zespołach i kapelach takich jak “Pilsko”, “Żywczanie”, “Kapela Póki Co”, z którymi zdobywała liczne nagrody, m.in. Srebrne Serce Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu. Współpracowała z projektem World Music Oche-stra Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, otwierając się na różnorodne brzmienia muzyki świata, które dalej ją inspirują.
Skład:
Wioletta Jakubiec (skrzypce, śpiew)

Kapela Wawrzkiewiczów
To duet tworzony przez małżeństwo Piotra i Natalii – skrzypków-samouków. Fascynuje ich muzyka pograni-cza – styku kultur. Grając razem od pięciu lat, skupiają się na terenie przedwojennego województwa Lwow-skiego. Próbując zmierzyć się z muzyczną białą plamą powstałą po wysiedleniach i rozpadzie kapel (współ)tworzonych przez Polaków, Ukraińców, Łemków i Żydów, poszukują wspólnych wątków, korzystając z różnych źródeł: nagrań archiwalnych, przekazów terenowych i zapisów nutowych. Duet skrzypcowy gra z charakterystycznym dla terenów Galicji rozbudowanym harmonicznie sekundem, który dodatkowo wypeł-nia przestrzeń współdzieloną zazwyczaj z basami.
W ramach konkursu „Stara Tradycja” kapela wykonuje utwory z okolic pogranicza polsko-łemkowskiego i Bojkowszczyzny: z repertuaru kapel Braci Holutiaków z Odrzechowej, Franciszka Dukli z Harklowej i kapeli Susidojki z Bukowca.
Skład:
Natalia Wawrzkiewicz (skrzypce prym, śpiew), Piotr Wawrzkiewicz (skrzypce sekund, śpiew)

Kapela Dudziarska Kuźni Tradycji
Jagoda Pawlak i Fryderyk Jankowski są członkami Kuźni Tradycji działającej przy WBPICAK w Poznaniu, w której od ponad roku uczą się gry na tradycyjnych instrumentach z regionu Wielkopolski. Choć naukę gry rozpoczęli niedawno, zdobyli już wiele prestiżowych nagród i wyróżnień m.in. na XXXXIX Konkursie Gry na Instrumentach Pasterskich w Ciechanowcu oraz podczas Regionalnego Przeglądu Zespołów Folklorystycz-nych Południowej Wielkopolski w Brzezinach. Oboje należą do Zespołu Folklorystycznego „Snutki”, w któ-rym realizują swoje pasje taneczne i muzyczne, kultywując tradycje ludowe ziemi jarocińskiej. Są uczniami Piotra Góreckiego oraz Pawła Zawadzkiego.
Skład:
Jagoda Pawlak (skrzypce podwiązane), Fryderyk Jankowski (dudy wielkopolskie)

Kapela Skoblicka z Suchej Beskidzkiej
Kapela istnieje od 2008 roku przy CKiF Sucha Beskidzka (wcześniej MOK Zamek). Kultywuje miejscowe tra-dycje Górali Babiogórskich, podtrzymuje tradycje dudziarskie regionu. Zdobywała nagrody na ogólnopol-skich konkursach. Tworzący kapelę muzycy pochodzą z muzykujących rodzin babiogórskich górali i byli na-gradzani także jako soliści-instrumentaliści, m.in. na TKB w Żywcu, na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Na Druzbacce w Podegrodziu, na Konkursie Gry na Unikatowych Instrumentach w Milówce, Gajdovacce na Słowacji. Mistrzowie kapeli to: skrzypek Józef Chowaniak z Zawoi, dudziarz Edward Byrtek z Pewli, skrzypkowie Stanisław i Wojciech Kubasiak z Suchej Beskidzkiej, dudziarz Jan Ryt z Suchej Beskidzkiej.
Skład:
Marek Ryt (dudy), Maciej Kubasiak (skrzypce).

W ramach biletu na koncert można uczestniczyć w klubie festiwalowym do godz. 01. Zagrają nagrodzone kapele.

Aby wziąć udział w Wydarzeniach Festiwalowych wymagane jest wypełnienie OŚWIADCZENIA COVID .
Jeśli Uczestnik bierze udział w kilku Wydarzeniach – PROSIMY WYPEŁNIĆ OŚWIADCZENIE RAZ I ZAZNACZYĆ DATY UDZIAŁU.
Jeżeli Uczestnik dokupuje kolejne bilety po wypełnieniu Oświadczenia i są one na Wydarzenia w datach niezaznaczonych wcześniej w Oświadczeniu – prosimy o ponowne wypełnienie z zaznaczeniem brakujących dat Wydarzeń.

Share This