Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Warszawski Dom Technika NOT
Tadeusza Czackiego 3/5, Warszawa, Polska

Data

lis 24 2018

Czas

19:00 - 20:00

Koszt

40 /30 zł (razem z Nocą Tańca)

Koncert KANNEL-CYMBAŁY

Koncert polsko-estoński, jest częścią programu „Kannel-cymbały. Instrumenty tradycyjne na 100-lecie niepodległości. Polska – Estonia” , realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Rok 2018 jest dla Polski 100-tną rocznicą odzyskania niepodległości, dla Estonii zaś jej uzyskania. Jest to okazja do spotkania tradycji obu narodów.
W ramach obchodów rocznic władze Estonii postanowiły ofiarować Polsce kannel – instrument uznawany za narodowy symbol Estonii, natomiast władze Polski przekazać Estonii cymbały – opisane w „Koncercie Jankiela” i nadal obecne w tradycji kilku regionów, szczególnie Rzeszowszczyzny. Instrument ten jest silnie związany z tradycją krajów słowiańskich i bałtyckich, i stanowi wizytówkę tradycji muzycznych na pograniczach kulturowych. Wraz z przekazaniem instrumentów obydwa kraje postanowiły podjąć próbę wzajemnego poznania tradycji muzycznych i związanego z nimi kontekstu kulturowego.
Podczas koncertu nastąpi uroczyste przekazanie instrumentów. Budowniczowie instrumentu, który zostanie podarowany Estonii – Marek Kruczek i Jerzy Panek z Futomy to znani muzycy z Podkarpacia. Są oni również bohaterami ostatniego odcinka z cyklu „Instrumenty z duszą”, poświęconego cymbałom rzeszowskim

W koncercie wystąpią:
Marek Kruczek, Fryderyk Kruczek, Jerzy Panek, Andrzej Baran, Szymon Tadla (cymbały)
Janusz Prusinowski (skrzypce)
– Goście z Estonii: Maarja Sarv, Ann Maria Piho, Katariina Tirmaaste, Eva Valjaots (kannel)
– Zespół dziecięcy z Estonii prowadzony przez Kadri Lepasson i Leanne Barbo

Po koncercie, godz 20 – 4
NOC TAŃCA

BILETY na koncert oraz Noc Tańca do kupienia przed wejściem lub na EBILET
Dzieci do lat 7 za darmo, ulgowe do lat 18 i od 65.

Jesienną edycję festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Share This