Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Pałacyk Ksawerego Konopackiego
Strzelecka 11, 03-433 Warszawa, Polska

Data

lis 26 2022

Czas

12:30 - 14:30

Koszt

25/20 zł

INSTRUMENTALNE: Melodie weselne od Jana Stańca z Kraśnicy

Prowadzenie – Roman Wojciechowski (skrzypce), Radosław Biniek (harmonia trzyrzędowa).
Tematyką warsztatów będą melodie od kapeli weselnej Jana Stańca z Kraśnicy (Opoczyńskie), z którym Roman Wojciechowski grywał na saksofonie w latach 60-70-tych XX w. Kapela grała w składzie: Jan Staniec – skrzypce, Ignacy Wolski – akordeon, Marian Grzyb – mała perkusja “dżaz”. W repertuarze mieli przeważnie dawne oberki, a także odśpiewywane przez kobiety melodie “wsiowe”. Grywali również polki i nowsze modniejsze fokstroty, walczyki, sporadycznie tanga, w zależności od sytuacji. Będzie można również porozmawiać o graniu na weselach, trudach tego fachu i traktowaniu muzykantów.

Kapela Romana Wojciechowskiego – od 2002 roku skład kapeli tworzą: Roman Wojciechowski – skrzypce, Radosław Biniek – harmonia trzyrzędowa ręczna oraz Bogusław Lipski – baraban ze stalką. W tej edycji festiwalu na barabanie zagra syn harmonisty Bartosz Biniek. Kapela ma w repertuarze tradycyjne melodie z regionu opoczyńskiego i rawsko-opoczyńskiego, oberki, obery śpiewane, polki, fokstroty, walczyki i wiele innych. Ich muzyka jest wykonana doskonale w stylu przejętym od dawnych muzykantów, porywająca do tańca, “okraszana” często świetnymi przyśpiewkami. W 2022 roku kapela otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga “za zasługi dla kultury ludowej”.

Lider kapeli Roman Wojciechowski mieszka w Tomaszowie Mazowieckim, jest skrzypkiem, saksofonistą oraz śpiewakiem. Zdolności muzyczne odziedziczył po ojcu śpiewaku grającym na organkach, dziadku śpiewaku pogrzebowym i wuju bębniście. Zamiłowanie do muzyki Roman miał od wczesnego dzieciństwa, naukę gry na skrzypcach, również z nut, rozpoczął w wieku ok. 12 lat u skrzypka Feliksa Franczaka z Tomaszowa. Roman uczył się wtedy również gry na klarnecie i saksofonie – na tym grał w orkiestrze dętej Zakładów Włókien Chemicznych „Wistom” od 1966 roku do połowy lat 90-tych XX wieku. Od ok. 15-go roku życia grywał na zabawach i weselach, między innymi ze skrzypkiem Janem Stańcem, akordeonistą Ignacym Wolskim i perkusistą Marianem Grzybem. Grywał także w kapeli podwórkowej oraz w kapeli towarzyszącej zespołom obrzędowym.

Harmonista Radosław Biniek z Opoczna uczył się gry na akordeonie w szkole muzycznej. Gdy miał 16 lat samodzielnie nauczył się gry na harmonii trzyrzędowej, na której grywali muzykanci w zespołach ludowych. Nauczył się repertuaru i do dziś gra między innymi w Zespole Pieśni i Tańca “Tramblanka”. Radek należy do muzykalnej rodziny, tworzy kapelę rodziną z mamą Haliną (skrzypce), siostrą Kamillą (klarnet, akordeon, bęben, śpiew), synem Bartoszem (baraban ze stalką). Radosław przeważnie gra na czterorzędowej hamonii 120-basowej firmy Borucki, a okazjonalnie na starej tzw. “czarnej” harmonii 24-basowej firmy Leonardt. Z powodzeniem buduje również instrumenty: barabany ze stalką, bębenki, skrzypce.

Opis za Ewa Sławińska-Dahlig, w: Region Kultury.pl

Bilety do kupienia TUTAJ

Share This