media

Jesienna Edycja Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata
26 – 27 listopada 2021
Państwowe Muzeum Etnograficzne, Warszawa ul. Kredytowa 1

Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącej edycji festiwalu, nadającym jednocześnie jej kierunek, będzie koncert z cyklu Kanon Trzech pt. „Muzykanci od Rzeczycy” (piątek, 26 listopada). Będzie to wydarzenie multimedialne, przygotowane i prowadzone przez prof. Andrzeja Bieńkowskiego (autora cyklu), połączone z promocją płyty „Muzykanci od Rzeczycy” wydawnictwa Muzyka Odnaleziona.
Rzeczyca (woj. Łódzkie, pow. Tomaszów Mazowiecki), jak mówi Andrzej Bieńkowski „ni to wieś, ni miasteczko w środkowej Polsce, leżąca na marginesie świata, stała się ikoną jednego z najciekawszych mikroregionów muzycznych w kraju”. W unikalnych filmach Andrzeja Bieńkowskiego z lat 80., 90. XX wieku, zachowały się nagrania wybitnych skrzypków, reprezentantów tego regionu – Michała Rydza, Stanisława Skiby, Aleksandra Nowakowskiego. To właśnie ich muzyce poświęcony będzie koncert. Zabrzmi ona z archiwalnych filmowych nagraniach a także na żywo, w wykonaniu młodych wykonawców, kontynuujących styl mistrzów. Wystąpią: Kapela Napięcie, Kapela Róży Martyny Grabowskiej i Kapela Jakuba Stefanowicza. Jako goście specjalni zagrają nestorzy – weselna kapela Władysława Gmaja ze wsi Glina.

W sobotę 27 listopada, od 10 do 17.30 przebiegać będzie 10 różnych warsztatów – śpiewu, tańca, gry na skrzypcach, bębnie i innych instrumentach. Muzycznie większość warsztatów osadzonych będzie w tradycji okolic Rzeczycy, Rawy mazowieckiej, Opoczna.
Na zakończenie jesiennej edycji festiwalu Wszystkie Mazurki Świata tradycyjnie – Noc Tańca (tym razem – noc koncertów muzyki tanecznej). Do godziny 2 w nocy zagrają m. in. – kapele z radomskiego, opoczyńskiego, z muzyką pogranicza białoruskiego, a także – Tęgie Chłopy oraz Janusz Prusinowski Kompania z Marią Siwiec.
Wszystkie wydarzenia festiwalu odbędą się w Państwowym Muzeum Etnograficznym. Koncert i Noc Tańca będzie również transmitowane online.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Współfinansuje M. st. Warszawa.
Patron medialny: Polskie Radio Dwójka, muzykatradycyjna.pl

Partnerzy: Państwowe Muzeum Etnograficzne, Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Bemowskie Centrum Kultury, Dom Kultury Praga, Ośrodek Kultury Ochoty.

Do pobrania:

Informacja do podbrania
Plakat

Informacje:
Aleksandra Domaradzka 728 917 039
Jagna Knittel 606 966 337
oraz Janusz Prusinowski 609 842 875

nadchodzące wydarzenia:
Nie odnaleziono wydarzeń!
Aktualności:

Poniedziałek Mazurkowy

Zapraszamy na coroczne wspólne, wielkanocne świętowanie – 18 kwietnia, Bielany, Parafia Bł. Edwarda Detkensa.

Stara Tradycja 2022

Termin nadsyłania zgłoszeń do 12. edycji konkursu Stara Tradycja przedłużony do 4 maja!

Festiwal 2022 – ZMIANA

UWAGA Termin wiosennego festiwalu Wszystkie Mazurki Świata został zmieniony na 22 – 26 czerwca 2022.

Dziękujemy!

Jesienne Mazurki za nami. Dziękujemy wspaniałej Publiczności – zarówno tej obecnej w realu, jak i online! Dziękujemy wszystkim, którzy tworzyli z nami to wydarzenie i przepraszamy za niedociągnięcia komunikacyjne związane ze sprzedażą biletów /…/

Streaming

Zapraszamy dziś na koncert transmitowany online, a jutro na Noc Tańca (pierwszą część).

Zmiana

Z żalem informujemy, że Maria Siwiec NIE DOJEDZIE na spotkanie śpiewacze „Pieśni zaduszne i ku zadumie”. Śpiewanie poprowadzą: Katarzyna Rosik, Marta Domachowska, Katarzyna Zedel, korzystając z repertuaru Marii Siwiec (również nagrań)./…/