Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Pałacyk Ksawerego Konopackiego
Strzelecka 11, 03-433 Warszawa, Polska

Data

lis 26 2022

Czas

15:00 - 17:00

Koszt

25/20 zł

TANIEC Oberkowo-polkowe ABC

Prowadzenie: Piotr i Bogumiła Zgorzelscy, gra Kapela Bińka/ Wojciechowskiego
Dla wszystkich chętnych, polecamy założyć wygodne obuwie na płaskiej podeszwie z tzw. lekkim poślizgiem, kobiece obuwie z niewysokim obcasem

Podczas warsztatów opanujemy w stopniu podstawowym kroki oraz zasady obowiązujące w niescenicznych formach tańca tradycyjnego, tak aby tańczenie sprawiało Wam jak najwięcej przyjemności i radości. Nauczymy się tańczenia w korowodach, w parach, trójkach, tańczenia po kole, po liniach oraz wirowania w parach, a także improwizowania oraz używania różnego rodzaju prostych ozdobników zarówno w tańcach o metrum nieparzystym (rytmy mazurkowe) jak i o metrum parzystym (rytmy polkowe).
Opanowanie tych kroków i tanecznych zasad pozwoli Wam cieszyć się tańcem na miejskich i wiejskich potańcówkach, a wszystko to przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu i manier wykonawczych. Nasze warsztaty pomogą Wam przełamać lęk i tremę przed tańczeniem w ogóle, oraz – co bardzo ważne – przed tańczeniem z drugim człowiekiem w parze lub grupie. Warsztaty wyrobią w Was poczucie rytmu oraz płynność i lekkość w tańcu.
Podczas warsztatów tańczyć będziemy do opoczyńskich oberków i polek w wykonaniu Romana Wojciechowskiego, Radka i Bartosza Bińków.

BOGUMIŁA I PIOTR ZGORZELSCY – małżeństwo, które od wielu lat upowszechnia, promuje i uczy polskich tańców tradycyjnym w formach niescenicznych i niestylizowanych. Są twórcami internetowych lekcji tańca zamieszczonych na kanale You Tube – Taniec Tradycyjny PL. Wraz z IMiT współtworzyli stronę www.taniec.edu.pl . Swoje doświadczenie zdobywali ucząc się bezpośrednio od wiejskich tancerzy jak również analizując dostępne źródła archiwalne, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową. Prowadzą Objazdową Akademię Tańca Tradycyjnego, w ramach której prowadzą warsztaty tańca oraz potańcówki w Polsce i na świecie.

Piotr Zgorzelski – etnolog z wykształcenia, tancerz, muzyk i twórca zespołu Transformacja oraz ZAWIERUCHA (Grand Prix Nowa Tradycja 2021), stypendysta MKiSZ w dziedzinie tańca i animacji. Od ponad 25 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. Autor internetowych lekcji tańca na kanale You Tube „Taniec Tradycyjny PL” oraz Akademii Tańca Tradycyjnego. Współzałożyciel Stowarzyszenia Dom Tańca (1994) i jego kilkuletni prezes. Współtworzył przez 10 lat jako basista i tancerz kapelę Janusz Prusinowski Kompania. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym. Współpracował przez wiele lat jako aktor oraz choreograf z teatrem Darka Kunowskiego „Scena Lubelska 30/32” (przedstawienia „Kalewala”, „Dawid”, „Gilgamesz”, „Czarna Mańka – królowa przedmieścia”), z Teatrem Narodowym w Warszawie („Umowa czyli łajdak ukarany”), Teatrem Polskim „Noc”, Art Stations Fundation z Poznania (Yanka Rudzka ZACZYN i Yanka Rudzka WIELOGŁOS) oraz Jadwiga Rodowicz (Dziady polsko-japońskie). W 2008 roku powołał do życia wraz z żoną Fundację Czas Tradycji, w której realizuje projekty upowszechniające wiedzę i umiejętności o polskich tańcach tradycyjnych. We współpracy z IMiT współtworzył portal www.taniec.edu.pl, który zajmuje się upowszechnianiem wiedzy oraz nauką polskich tańców narodowych, dawnych i tradycyjnych.

Bogumiła Zgorzelska – tancerka, domowy pedagog. Polskim tańcem tradycyjnym interesuje się od blisko 15 lat. Wraz z mężem Piotrem Zgorzelskim, z którym od lat prowadzi warsztaty tańca, powołała Fundację Czas Tradycji, dzięki której realizowane są projekty edukacyjne i kulturalne związane z polskim tradycyjnym tańcem i muzyką m.in. pierwsze Tabory Domu Tańca w Chlewiskach oraz Tabor w Chmielu. Jest współautorką internetowych lekcji tańca w projekcie „Taniec Tradycyjny PL” na kanale You Tube oraz prowadzi i uczy tańca w Akademii Tańca Tradycyjnego.

Bilet do kupienia TUTAJ

Share This