Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Pałacyk Ksawerego Konopackiego
Strzelecka 11, 03-433 Warszawa, Polska

Data

lis 26 2022

Czas

10:00 - 12:00

Koszt

25/20 zł

ŚPIEW Pieśni na długie jesienne wieczory

PIEŚNI NA DŁUGIE JESIENNE I ZIMOWE WIECZORY
Prowadzenie – Ewa Grochowska
Dla wszystkich chętnych

Istnieje wiele gatunków pieśni, które są żywą narracją, opowieścią rozpalającą wyobraźnię. Były wykonywane przez wędrownych dziadów i lirników, rozpowszechniane przez druki ulotne, przekazywane z ust do ust. Podczas spotkań ze śpiewaczkami i śpiewakami wiejskimi niejednokrotnie jesteśmy świadkami śpiewania z pamięci długich ballad i legend, opowieści o świętych i o ważnych wydarzeniach, historii obyczajowych, umoralniających i komicznych. Krótkie i wielozwrotkowe. Wyuczone na pamięć lub spisane w zeszytach. Zapominane i odzyskiwane. Przerabiane przez kolejne pokolenia. Historie prawdziwe i zmyślone.

W ramach warsztatu poświęcimy chwilę na rozgrzewkę głosową, pozwalającą śpiewać bez nadwyrężania głosu. Spotkanie jest też dobrą okazją, by zacząć przygodę ze śpiewem. Zapraszamy osoby na każdym poziomie zaawansowania w pracy nad śpiewem, również początkujące.

Ewa Grochowska – prowadzi badania poświęcone gatunkom i stylom wykonawczym śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo – Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową poświęconą polskim pieśniom tradycyjnym oraz muzyce instrumentalnej z Małopolski Północnej i Lubelszczyzny. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazywaniu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej oraz kuratorką koncertów, wystaw i wydarzeń, związanych z tą tematyką. Od 2017 roku prowadzi również badania nad tożsamością kulturową i przemianami tradycji muzycznych w warunkach trudnych realiów historycznych (powojenne migracje i przesiedlenia ludności). Uczennica skrzypka Jana Gacy z Przystałowic Małych (w latach 2000 – 2013). Miłośniczka dawnego wiejskiego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem” – uczy się tego od wiejskich śpiewaczek w Polsce, na Ukrainie i Białorusi od 1999 roku. Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Boygn Trio, Bujne Ziele, PoMore TanzOrkiestra. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018).

Bilet do kupienia TUTAJ

Share This