Organizator

Fundacja Wszystkie Mazurki Świata
Telefon
+ 48 606 966 337
Email
biuro@festivalmazurki.pl
Strona WWW
https://www.festivalmazurki.pl

Lokalizacja

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Krakowskie Przedmieście 66, Warszawa, Polska
Kategoria

Data

wrz 29 2020

Czas

20:00 - 01:00

Koszt

30/25

Koncert Stara Tradycja

KUP BILET

oraz wypełnij OŚWIADCZENIE

W koncercie laureatów konkursu Stara Tradycja zagra 5 kapel, zdobywców nagrody głównej. Koncert będzie połączony z klubem festiwalowym i potrwa do godz. 1:00. Zdobywcy nagrody głównej, to: Kapela Iskierczanie, Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza, Kapela Metysława, Kapela Ozimkowicza, Kapela Światowce.

Celem konkursu jest promowanie młodych muzyków, kontynuatorów muzyki wiejskiej z konkretnych regionów Polski. Tegorocznymi adresatami konkursu były kapele wyspecjalizowane w graniu do tańca i prowadzeniu wydarzeń tanecznych. Spośród nadesłanych zgłoszeń do konkursu Stara Tradycja organizatorzy Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata wyłonili zespoły, które zagrają dla nas na tegorocznym festiwalu. W tym roku konkurs z „miejscami na podium” ustąpił miejsca finałowemu koncertowi, wyjątkowej okazji do sprawdzenia swych umiejętności wyrosłych na źródłach polskiej muzyki ludowej przed wytrawną publicznością.

Oprócz 5 nagród głównych organizatorzy przyznali:

2 wyróżnienia, w postaci udziału w tanecznych klubach festiwalowych. Otrzymały je kapele:
Kapela Łola, Sad Gra

2 wyróżnienia w postaci muzycznego udziału w Targowisku Instrumentów kapelom:
Kapela Sióstr Piotrowicz, Kapela Z Pobaby

Przedstawiamy laureatów:

Kapela Iskierczanie
Kapela Iskierczanie powstała 2017 roku. Jest wierną spadkobierczynią tradycji folklorystycznych terenu Rzeszowszczyzny. Członkowie zespołu byli uczniami znanych mistrzów, takich jak: Albina Kuraś, Jan Cebula, Kazimierz Marcinek. Sami prowadzą badania terenowe i biorą udział w warsztatach. Założycielem kapeli jest Stanisław Czapla.
Iskierczanie mają na swoim koncie organizację wielu potańcówek i koncertów. Kapela zdobywa wysokie wyróżnienia na konkursach i przeglądach (m. in. I miejsce na Spotkaniu Muzyków i Śpiewaków Ludowych – Dolina Łącka 2018, w 2019 r III nagroda w przeglądzie Festiwal w Kolbuszowej)

Skład: Lidia Biały (1994) – skrzypce prym, śpiew, Marcelina Bełzo (1998) – skrzypce sekund, Jakub Czapla (2000) – cymbały rzeszowskie, Konrad Szwedo (2000) – śpiew – Dawid Darłak, 31.03.1989, śpiew – Bogusław Kamiński, 16.04.1968, klarnet, Stanisław Czapla (1971) – małe basy

Kapela Jeremiego Kowalskiego z Łowicza
Jeremi Kowalski jestem uczniem Sławomira Czekalskiego, od półtora roku gra na harmonii (wcześniej na akordeonie, klarnecie, saksofonie i barabanie. Gra utwory od Czekalskiego oraz z nagrań archiwalnych, czasem sam komponuje oberki. Z Michałem Sierotą założyli kapelę, żeby móc grać do tańca –np. na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Gościnnie wystąpią z nimi dwie skrzypaczki.

Skład: Jeremi Kowalski (2001)- Harmonia trzyrzędowa, Michał Sierota (2001)- Bęben ze stalką, Maria Stępień(1989)- Skrzypce, Róża Grabowska(2000)- Skrzypce/Śpiew

Kapela Metysława
Troje ludzi z różnych krain Polski, prowadzonych głosem poszukiwań, dryfowało w różnych przestrzeniach muzycznych. Aż pewnego razu stanęli razem zasłuchani w melodie niepojęte, odbijające się echem od stodół i ścian lasów. Szukając u źródeł i w zapisach innych – ciekawych tej niemalże zapomnianej gałęzi polskiej tradycji – zafascynowali się w szczególności środkiem polskiej krainy – regionem rawskim (osławionym skrzypkiem Kazimierzem Metą), radomskim (braćmi Gacami) i łódzkim (Kapelą Dobrzeliniaków). Rytmy mazurkowe, polkowe i kujawiakowe, w postaci jak najpierwotniejszej, nasączone jednak temperamentem i wewnętrznym pulsem tych trojga, wypływają z drżenia strun i membran.

Skład: Jakub Szwachła (1991) – skrzypce, basy, Anna Blachowska (1991) – basy, skrzypce, Beata Smolik (1982) – bębenek obręczowy, baraban

Kapela Ozimkowicza
Kapela powstała 3 stycznia 2020, kiedy to duet zagrał na potańcówce w Ambasadzie Muzyki Tradycyjnej. Nazwa zespołu wzięła się od Jana Ozimkowicza – siedemnastowiecznego jarosławskiego złotnika i tłumacza języka perskiego. Członkowie kapeli pochodzą z Przemyśla i Jarosławia, skupiają się na muzyce, śpiewie, tańcu i alkoholu z ich rodzinnych stron, przede wszystkim od Władysława Piroga i Wojciecha Pilcha ze Słonnego. Należą również do innych kapel grających do tańca – Pokrzyk, KBB, Tadirindum – z którymi ograli dziesiątki potańcówek i zdobywali nagrody i wyróżnienia na takich konkursach jak Stara i Nowa Tradycja. Organizują między innymi klub festiwalowy z tańcami tradycyjnymi w czasie festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu, a dawniej też festiwal Galicja Gnojnica.

Skład: Paweł Iwan (1984), cymbały/śpiew Konrad Ozimek, (1991), skrzypce

Kapela Światowce
Zespół powstał pod koniec roku 2018 w Poznaniu z inicjatywy Karola Majerowskiego, muzyka i badacza polskiej muzyki tradycyjnej. Kapela gra muzykę wiejskich muzykantów, pochodzącą w większości z regionu zachodniej Kielecczyzny tj. okolic powiatów Koneckiego i Włoszczowskiego. Zespół przygrywa często do tańca zarówno w swoim macierzystym mieście Poznaniu jak i poza nim. W repertuarze Światowców znaleźć można oberki, polki, walczyki, fokstroty i tanga. Grupie przyświeca cel kultywowania muzycznych tradycji regionalnych i ich wiernego odwzorowywania.

Skład: Jan Jaworski – skrzypce, Jan Łopatka – akordeon, Karol Majerowski – trąbka, śpiew, Jonasz Hałas – trąbka, Marcin Małecki – perkusja

Kapela Łola
Kapel powstała w Kolbuszowej w 2018 r. Gra w tradycyjnym dla regionu lasowiackiego składzie: skrzypce prym, sekund oraz basy. Na repertuar składają się cięte polki, oberki, walce, sztajerki, krakowiaki i chodzone z pogranicza regionu lasowiackiego i sąsiedniego regionu rzeszowskiego oraz zabawy taneczne.
Muzycy kapeli grali lub wciąż grają z uznanymi instrumentalistami z okolic Kolbuszowej i Rzeszowa jak Jan Boroń, Henryk Marszał czy śp. Jan Cebula. Repertuar czerpią też z nagrań rejestrowanych m.in. przez Franciszka Kotulę.
Członkowie kapeli są czynnymi animatorami kultury, pomysłodawcami cyklu Spotkań z tradycjami Rzeszowszczyzny „Łojdiridi”

Skład: Aleksandra Siuzdak (2003) – skrzypce prym, Wojciech Dulski (1992) – skrzypce sekund, Janusz Radwański (1984) –basy
Kapela zagra w klubie festiwalowym w środę, 30.09

Kapela Sióstr Piotrowicz
Jest to grupa młodych ludzi zafascynowana tradycyjną muzyką ludową i dawnymi sentymentalnymi melodiami. Siostry Magda i Justyna wychowały się w domu, w którym tata ze słuchu grywał na akordeonie. Muzykanckie korzenie wzbudziły w nich chęć do poszukiwania swojej muzycznej drogi. Latem wzięły udział w warsztatach muzyki Kielecczyzny na Taborze Domu Tańca w rodzinnej miejscowości mamy, Sędku. Razem z grupą przyjaciół spotykają się, by wspólnie grać. W dzisiejszym świecie, pełnym elektronicznych kompozycji w członkach zespołu odzywa się sentymentalna dusza i chęć powrotu do muzyki granej na żywo i do tańca. Kapela planuje poszerzać swój repertuar o melodie, które rozbrzmiewały na zabawach w remizach.

Skład: Justyna Piotrowicz (1990r) – saksofon, skrzypce, śpiew, Magdalena Wojsa (1985) – akordeon, śpiew, Julia Okońska (2002)- trąbka, Weronika Olszewska (2003) – baraban, Mateusz Gibała (1997) – puzon
Kapela zagra w sobotę, 3.10

Kapela Z Pobaby
Jest to grupa młodych muzykantów z terenu Trójwsi Beskidzkiej. Członkowie od najmłodszych lat reprezentują regionalną muzykę i tradycje swojego regionu na różnych konkursach i przeglądach, a także grając na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych. Po raz pierwszy wspólnie zagrali na potańcówce zorganizowanej w Trójwsi i tak nawiązała się ich dalsza współpraca. Kapela Z Pobaby prezentuje pierwotny skład istebniańskiej kapeli: gajdy i skrzypce, a także nieco nowsze instrumentarium, takie jak: heligonka, altówka węgierska i kontrabas.

Skład: Karolina Kupczyk (1997) – skrzypce, altówka, śpiew, Paulina Kupczyk (1996) – skrzypce, śpiew, Bartłomiej Rybka (1987) – gajdy, heligonka, śpiew, Łukasz Kukuczka (2001) – skrzypce, śpiew, Martin Wałach (1989) – gajdy, kontrabas, śpiew
Kapela zagra w sobotę, 3.10

Sad Gra
Kapela powstała po projekcie muzycznym „Baby mają głos”, realizowanym w środowisku poznańskich instrumentalistek wspierających się nawzajem w nieskrępowanym muzykowaniu. Liderka grupy, która pochodzi ze wsi Maków koło Skierniewic i bywała u Czesława Kocemby, zaraziła pozostałe muzykantki miłością do muzyki z ziemi Księżaków Łowickich. Inspiracje muzyczne kapela znajduje w repertuarze m. in.: Kapeli Madanowskiego z Osieka, Kapeli Czerwińskiego z Mszadli, Kapeli Zwolińskiego z Nieborowa, Kapeli Latoszewskiego z Chąśna, Grzegorza Gacia, Franciszka Maradzieckiego, Stanisława Klejnasa oraz Walerii Czubak, śpiewaczek z Reczyc i Małszyc, grupy śpiewaczek z Lipiec Reymontowskich.
W ciągu roku swej działalności Sad wielokrotnie zagrał do tańca podczas poznańskich potańcówek, organizowanych m. in. przez Poznański Dom Tańca i Fundację Dorzecze Prosny.

Skład: Monika Kuś (1978) – skrzypce (prym)/śpiew, Dominika Szelążek (1991) – baraban/śpiew, Dorota Kurkowicz (1983) – skrzypce (sekund)/śpiew
Kapela zagra w klubie festiwalowym w czwartek, 1.10

Wejście na koncert możliwe jest na podstawie biletu ze znakiem QR, kupionego online: KUP BILET

Oprócz zakupu biletu niezbędne jest – co najmniej na 2 godziny przed Koncertem/Klubem Festiwalowym/Warsztatem – wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia w formularzu kupna biletu (w opisie), lu tutaj: OŚWIADCZENIE

Na Wydarzenie nie zostanie wpuszczona osoba, która takiego oświadczenia nie wypełniła.

 

Share This