Salentrio

utworzone przez | Mar 17, 2019

Salentrio to wybuchowe trio muzyczne prezentujące szeroki repertuar z regionu Salento ze spontanicznością i żywiołowością, typową dla popularnych na tym obszarze imprez tanecznych. Projekt Salentrio zrodził się z muzycznego spotkania trzech wybitnych osobowości włoskiej sceny popularnej muzyki ludowej i nurtu world music: Massimiliano de Marco, Luci Buccarellego i Roberto Chiagi.

Członkowie grupy od młodych lat rozwijali swój muzyczny smak czerpiąc z dorobku największych propagatorów tradycyjnej kultury regionu Salento. Wśród ich mistrzów warto wymienić śpiewaków tzw. „śpiewające drzewa” – Uccio Aloisiego, Luigia Cafaro, Pino Zimbę, Cantori di Carpino i muzyka Antonio Calsolaro. Następnym krokiem w ich muzycznym rozwoju były osobiste badania, od studium technicznego różnych instrumentów, przez muzykoterapię, aż po kompozycję muzyczną.

Repertuar zespołu obejmuje basową i altową pizzikę z Salento, stornelli (pieśni nawołujące), pieśni wielogłosowe do stisy, piosenki na bębnie, walce, mazurki, folklor muzyczny typowy dla męskich salonów fryzjerskich, serenady i tarantelle z obszaru południowych Włoch. Każdy koncert dla Salentrio staje się okazją, aby w zależności od kontekstu poprowadzić publiczność inną ścieżką muzyczną, dopasowując muzyczną propozycję tak aby jak nalepiej harmonizowała z odbiorcami.

Instrumentarium tria składa się z akordeonu diatonicznego, gitary klasycznej, mandoliny, irlandzkiej buzuki, bębnów z regionu Salento oraz skromniejszych ale bogatych w muzyczne barwy instrumentów, takich jak grzechotki, łyżki, butelka, tarka do prania, marranzano (drumla), tabletki (dwie małe drewniane deski związane sznurkiem).

Oprócz utworów, które są owocem ciągłych badań w dziedzinie muzyki tradycyjnej z regionu Salento, trio prezentuje także własne kompozycje, które łączą tradycyjny styl z nowoczesnym podejściem kompozytorskim.

Muzycy Salentrio grali na największych międzynarodowych i włoskich scenach muzycznych przez lata współpracując z kilkoma popularnymi zespołami. Są także autorami muzyki do aplikacji „Sherazade storymaker for travelling” w części opowiadającej o historii Salento. Członkowie tria wchodzą też w skład grupy „Kalascima”, jednego z najbardziej innowacyjnych zespołów współczesnej sceny world music.

Skład zespołu:

Luca Buccarella – śpiew, akordeon diatoniczny, harmonijka ustna, tamburyn, łyżki
Massimiliano De Marco – śpiew, gitara, mandolina, irlandzkie bouzuki, tamburyn
Roberto Chiga – bębny obręczowe, grzechotki

Fot. Archiwum zespołu

Font Resize
kontrast / contrast
Share This