media

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata „Po kole”
Warszawa, 17 – 20 kwietnia 2024

Już wkrótce rusza kolejny festiwal Wszystkie Mazurki Świata – wiosenny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu.

„Po kole” – taki tytuł nosi nasz tegoroczny festiwal. Od układu par tańczących w koło po dawnej izbie weselnej, od koła życia, zakreślanego przez obrzędy przejścia i ważne momenty, od chorwackiego tańca „kolo”, od wędrówki słońca po niebie i pieśni, które śpiewane są „do słońca”. A także od wędrówki Polaków z Galicji, którzy w czasach cesarstwa austro-węgierskiego wyemigrowali za chlebem do Chorwacji i Bośni, a po II wojnie światowej wrócili do Polski, na Dolny Śląsk, przywożąc ze sobą instrumenty i pieśni. O tym wszystkim będzie ten festiwal.

Jak co roku wypełnią go koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich z Polski i z zagranicy, wybitnych muzykantów i ich uczniów. Do tego warsztaty, zajęcia dla dzieci i barwne Targowisko Instrumentów. A na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 20 kapel i taneczne szaleństwo do rana.

Dwa główne koncerty festiwalu 2024 to „Chłopi. Wesele Boryny” (18 kwietnia), oraz chorwacki koncert „Za słońcem” (19 kwietnia). Pierwszy z nich będzie widowiskiem, inspirowanym dawnym obrzędem weselnym z okolic Łowicza. W pieśniach i rytuałach towarzyszących obrzędowi przejścia, jakim jest wesele, jak w soczewce odbija się obraz chłopskiej rzeczywistości sprzed stuleci, odkrywany dziś na nowo przez badaczy i coraz mocniej obecny w świadomości społecznej. Obrzęd weselny był niejako jego antytezą, szansą na chwilowe odreagowanie biedy, przemocy i upokorzeń. Koncert, podobnie jak ostatnio wydana płyta fundacji Muzyka Zakorzeniona, wpisuje się też w dyskusję wokół filmu „Chłopi” – jest próbą rekonstrukcji faktycznego brzmienia muzyki tradycyjnej z Lipiec Reymontowskich.
Zagrają w nim i zaśpiewają lokalni mistrzowie (Sławomir Czekalski, Jan Szymański i Bogusława Drzewiecka) oraz cała plejada młodych kontynuatorów muzyki z regionu łódzkiego: kapela Kożuch, Napięcie, Róża Grabowska i Joanna Skowrońska.

Koncert „Za słońcem” wypełni muzyka tradycyjna Chorwacji. Będzie w nim dużo pieśni z różnych okresów historycznych i z różnych regionów Chorwacji, m. in. ze Slawonii i z Północnej Dalmacji, wśród nich te wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO (ojkanie, bećarac). Nie zabraknie też nowszych form wokalnych, wykonywanych chętnie przez młodych ludzi z towarzyszeniem orkiestry tamburicowej i gajd.
Wykonawcy koncertu to: KUD „Tomislav” z Donji Andrijevci – 25 osobowa grupa starszych i młodszych śpiewaków i instrumentalistów z chorwackiej Slawonii, Kapela reemigrancka – uczniowie i potomkowie reemigrantów z Ocic na Dolnym Śląsku oraz zespół Łada i Donja Jeka, nowy projekt polsko-chorwacki.

Koncert laureatów konkursu Stara Tradycja otworzy festiwal w środę, 17 kwietnia. Ostatni dzień festiwalu, sobotę 20 kwietnia, wypełni barwne Targowisko Instrumentów, z pokazami pracy przy budowie instrumentów, warsztatami, mini koncertami oraz Małymi Mazurkami dedykowanymi dzieciom. Zakończenie festiwalu, a zarazem jego kulminacja, to 10 godzinna Noc Tańca (20 kwietnia). W warszawskiej Fortecy na ul. Zakroczymskiej zagrają do tańca kapele wiejskie i miejskie, z różnych regionów Polski i z zagranicy.

Od środy do piątku, po każdym koncercie można będzie tańczyć do godz. 1 w klubie festiwalowym, a od rana do godz. 17 wziąć udział w warsztatach. Czeka nas 54 godziny praktycznej nauki śpiewu, tańca i gry na ludowych instrumentach.

Miejsca festiwalu:
Centrum Promocji Kultury Praga Południe, ul. Podskarbińska 2, 03-833 Warszawa,
Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa,
Terminal Kultury Gocław, ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24, 03-982 Warszawa
Forteca Kręgliccy, ul. Zakroczymska 12, 00-225 Warszawa

Organizator festiwalu: Fundacja Wszystkie Mazurki Świata

Projekt współfinansują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: fundacja Muzyka Zakorzeniona, Państwowe Muzeum Etnograficzne, Terminal Kultury Gocław, Centrum Promocji Kultury Praga Południe, Forteca Kręgliccy, Stowarzyszenie Dom Tańca

Patroni medialni: Polskie Radio Dwójka, Radio Dla Ciebie

W sprawie akredytacji prosimy pisać na adres: jagnaknittel@gmail.com
Pytania prosimy kierować do: Jagna Knittel, tel. 606 966 337

Aktualności:

Regulamin

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych organizowanych przez Fundację Wszystkie Mazurki Świata. Obowiązuje wszystkich uczestników festiwalu! /…/

Zmiany, zmiany!

Na szczęście na lepsze! Dzięki wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego, na koncert “Chłopi. Wesele Boryny” oraz na “Targowisko Instrumentów” wchodzimy BEZPŁATNIE!

Program WARSZTATÓW

Wiemy już kto, kiedy i czego będzie uczył na festiwalu! Można sprawdzić cały plan TUTAJ ! Bilety, będące zarazem rezerwacja miejsca, do kupienia już wkrótce!

Program festiwalu

Na naszej stronie pojawił się już szczegółowy PROGRAM festiwalu. Na program warsztatów musimy jeszcze poczekać, ale niedługo!

Mamy laureatów!

Jury konkursu Stara Tradycja wyłoniła 12 laureatów! Usłyszymy ich na koncercie Stara Tradycja 17 kwietnia /…/

Share This